Pozycjonowanie White Hat SEO vs Black Hat SEO

Zanim przejdziesz do lektury, zobacz jak działamy
Przejdź na stronę

Spis treści

 1. Czynniki wpływające na system pracy firm SEO/SEM
 2. BLACK HAT SEO – DLA RYZYKANTÓW
 3. WHITE HAT SEO – DLA CIERPLIWYCH O WYTRZYMAŁEJ KIESZENI
 4. Podsumowanie

Czynniki wpływające na system pracy firm SEO/SEM

W branży SEO istnieje wiele metod, szkół i strategii, które wpływają na skuteczne pozycjonowanie stron internetowych.

Pomimo pewnych powielanych schematów i działań nieodłącznych skutecznego pozycjonowania, praktycznie każda firma SEO/SEM posiada swój unikalny system pracy i sposób podejścia do tematu, na który wpływają m.in:

 • sposób analizy stron internetowych
 • postrzeganie wytycznych wpływających na pozycje strony www (wiele firm kieruje się całkowicie odmiennymi wytycznymi)
 • zaplecze seo – wielkość i jakość zaplecza pozycjonerskiego jakim dysponuje firma
 • zasób narzędzi do analizy i pozycjonowania stron www
 • umiejętności webmasterskie
 • sposób budżetowania kampanii i rozliczania efektów.

Powyższe jak również wiele innych czynników wpływa na sposób podejścia do tematu pozycjonowania stron przez wykonawcę oraz efektywność.

Od pewnego czasu w branży SEO definiujące dwie szkoły pozycjonowania tj. BLACK HAT SEO i WHITE HAT SEO. W polskim tłumaczeniu POZYCJONOWANIE Z BIAŁEGO KAPELUSZA i POZYCJONOWANIE Z CZARNEGO KAPELUSZA

Cel stosowania tych dwóch metod jest praktycznie ten sam – wypozycjonowanie strony na kluczowe frazy na najwyższe wyniki wyszukiwania i podniesienie ilości zapytań oraz docelowych klientów.

Diametralną różnicą jest natomiast podejście do realizacji tych dwóch metod oraz używane w nich środki.

Na czym polegają te metody pozycjonowania?

BLACK HAT SEO – DLA RYZYKANTÓW

Pozycjonowanie black hat seo

W metodzie black hat SEO chodzi praktycznie o to, żeby przy możliwie najniższym budżecie jak najszybciej wypozycjonować stronę na kluczowe frazy. Ponieważ środki finansowe na pozycjonowanie są ograniczone, wykonawca często daruje sobie bardziej wyrafinowane podejście do pozycjonowania.  Czyli np. zakładanie wartościowego zaplecza do pozycjonowania strony, czy wykup miejsc reklamowych na wartościowych i tematycznie zbliżonych do profilu strony pozycjonowanej serwisach internetowych. Zamiast tego używane są wszelkie możliwe metody na skróty tj:

 • systemy wymiany linków SWL – umożliwiające wymienianie się linkami
 • blasty – popularna w SEO usługa, polegająca na automatycznym, masowym pozyskiwaniu do strony pozycjonowanej linków z różnego rodzaju stron, które często ze względu na automatyzację nie są praktycznie weryfikowane pod względem jakości
 • spamowanie for internetowych, księgi gości czy włamywanie się na popularne systemy cms z wykorzystaniem automatycznych narzędzi i spambotów celem zostawienia linka do strony pozycjonowanej.
 • przespamowanie strony klienta słowami kluczowymi, celem zmanipulowania wyszukiwarek.

Jeszcze kilka lat temu przed aktualizacją algorytmów Google, metoda black hat seo była powszechnie i dyskretnie używana przez pozycjonerów dla niczego nieświadomych klientów. Dawała bowiem szybkie rezultaty przy niewielkim koszcie i umykała radarom Google. Dzisiaj algorytm Google stara się skutecznie zwalczać tą metodę np. przez wykrywanie zbyt dynamicznych i nienaturalnie szybko rosnących linków zwrotnych do witryny.

W efekcie często strony pozycjonowane tą metodą zachowują się na różne sposoby:

 • wchodzą na wysokie pozycje i zostają tam na trwale – bardzo rzadki przypadek
 • wchodzą na wysokie pozycje ale do 60 dni spadają na dalsze wyniki lub permanentnie na odległe pozycje
 • nigdy nie osiągają wyników a rezultaty po pozycjonowaniu są jeszcze gorsze niż przed – spadek pozycji w dół od samego początku trwania usługi
 • otrzymują filtr tj. znaczny spadek pozycji w wyszukiwarkach lub bana – tj. zostają karnie wyindeksowane z Google na stałe

Zakres ryzyka jest duży. Z użyciem tylko i wyłącznie metod BLACK HAT strony www zachowują się często nieobliczalnie, nie ma tak pożądanej kontroli nad profilem strony jak w przypadku metod white hat.

Jakkolwiek metoda ma dzisiaj nadal zastosowanie i uzasadnienie zwłaszcza u klientów, którzy korzystając świadomie z metod czarnego kapelusza. Zmieniają w efekcie systematycznie adresy www swojej firmy, za każdym razem kiedy poprzednia strona otrzyma karę. Celem jest szybkie i tanie wypozycjonowanie kolejnej strony www.  Dlatego pomimo wysokiego ryzyka można dzisiaj znaleźć uzasadnienie wykorzystania tej metody głównie tam, gdzie klient nie liczy się z ryzykiem, chce oszczędzić na kosztach usługi natomiast zmiany wizerunkowe w internecie nie odgrywają dla niego większej roli.

WHITE HAT SEO – DLA CIERPLIWYCH O WYTRZYMAŁEJ KIESZENI

Pozycjonowanie White Hat SeoTak jak wcześniej wspomnieliśmy metoda pozycjonowania strony z BIAŁEGO KAPELUSZA z definicji opiera się o legalne praktyki, postrzegane przez Google jako naturalne.

Co bardziej szanujące się agencje seo podchodzą do WHITE HAT metodologicznie. Koszt kampanii pokrywa planowanie, opracowanie strategii, wdrażanie jej w taki sposób aby symulować naturalny i stopniowy przyrost popularności witryny.

Celem jest uniknięcie ryzyka i gry w „rosyjską ruletkę” oraz zapewnienie przede wszystkim trwałych pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

Dlatego jeśli chodzi o skuteczność w dłuższej perspektywie czasu z pewnością wymierniejsze efekty przyniesie metoda WHITE HAT.

Minusem tejże metody jest fakt, że nie wszystkie firmy na nią stać, ponieważ wykorzystanie legalnych metod pozycjonowania wiąże się z :

 • budową wartościowego zaplecza pod profil strony pozycjonowanej (kupowanie starych domen, z historią, stawianie na nich tematycznych stron, z których linkowana będzie strona klienta)
 • często outsourcingiem miejsc reklamowych na innych portalach, które w zależności od popularności pobierają niemałe kwoty miesięczne
 • dokładną analizą strony pozycjonowanej, niekiedy koniecznością jej gruntownej przebudowy
 • pisaniem wartościowych treści na stronę www, angażujących niekiedy profesjonalnych copywriterów
 • szeregu innych czynności, które muszą się skupiać na pozyskiwaniu wartościowych linków do witryny pozycjonowanej

Sam proces zorganizowania i prowadzenia comiesięcznych działań, zmierzających do budowania wartościowych linków do witryny oraz skutecznej strategii siłą rzeczy musi być droższy i bardziej czasochłonny niż metody ocierające się o spam z BHS. Stąd efekty mogą przyjść z tego tytułu nieco później ale z pewnością będą stabilniejsze.

W efekcie nie każda firma jest w stanie sobie pozwolić na czekanie na stopniowe wyniki pozycjonowania przy comiesięcznej stałej płatności.

Podsumowanie

Podsumowując, pozycjonowanie białe cieszy się popularnością tam gdzie priorytetem są trwałe rezultaty, długoterminowa strategia i przede wszystkim partnerska współpraca i efekty nastawione na systematyczne zwiększany ruch w witrynie. Kosztuje więcej ale w perspektywie długoterminowej jest stabilniejsze, bezpieczniejsze i zabezpiecza pozycję strony często na długie lata.

Pozycjonowanie czarne stosowane jest głównie tam gdzie liczy się najszybszy efekt, środki są nieistotne a budżet ograniczony. Efekty mogą być zadziwiająco dobre ale obłożone bardzo dużym ryzykiem niestabilności, zafiltrowania lub zbanowania witryny. Z metody tej korzystają firmy, które chcą jak najszybciej sprzedawać, nie bacząc na wizerunek i ryzyko.

Tak mniej więcej z definicji i praktyki wygląda rozdział tych dwóch szkół pozycjonowania.

Granice między nimi często są zacierane przy nieświadomości klienta bowiem wielu pozycjonerów działa hybrydowo, mieszając działania white hat z blackhatowymi. Do takich działań jakkolwiek trzeba posiadać wieloletnią wiedzę i doświadczenie w pozycjonowaniu stron internetowych. W grętutaj wchodzi odpowiednie wyważenie jednej i drugiej metody celem zminimalizowania ryzyka i oferowania usługi w zdroworozsądkowym budżecie.

Specjalista ds. Marketingu
E-marketing to moja pasja. Codziennie doskonalę swoje umiejętności łącząc pracę z moimi zainteresowaniami. Z chęcią i zaangażowaniem zgłębiam wiedzę na temat stron www, e-commerce oraz marketingu internetowego, którą potem dzielę się publikując wpisy oraz artykuły. W wolnych chwilach lubię odwiedzać nowe miejsca, podróżować oraz uprawiać jogging.