Strony Www z CMS

Zanim przejdziesz do lektury, zobacz jak działamy
Przejdź na stronę

Spis treści

 1. Co to jest system CMS?
 2. Dlaczego tak wiele firm decyduje się na Strony Internetowe CMS?
  1. Co daje CMS na stronie www?
  2. Nieuzasadnione używanie CMS – jakie to scenariusze?
 3. Podsumowanie

Co to jest system CMS?

Strony www oparte o system CMS stanowią dzisiaj praktycznie standard w branży internetowej, niesiony koniecznością dynamicznego rozwoju witryn, stających się w dużej mierze medium komunikacyjnym w relacji wykonawcy z klientem.

strony internetowe cms

Zacznijmy jednak od tego  czym jest system CMS.

CMS to system zarządzania treścią, umożliwiający logowanie się do zaplecza strony i zarządzanie z jego poziomu wyświetlaną treścią tekstową jak i graficzną strony. Dodatkowo cmsy często posiadają jeszcze inne zaawansowane funkcje jak np:

 • nadawanie, edycja, ograniczanie praw dostępu użytkownikom
 • konfiguracja haseł dostępowych
 • repozytorium plików
 • galerie zdjęć
 • edycje szablonów graficznych strony

i wiele innych

Pomimo obecnych powszechnie standardów CMS, nadal padają pytania od nieświadomych przedsiębiorców, „czy będę mógł sobie sam zarządzać stroną internetową” co sugeruje, iż nadal istnieją okrojone webowo rozwiązania jak strony robione w technologii czysto htmlowskiej bez systemu zarządzania.

Niekiedy ocieramy się o paradoksalne sytuacje, w których coś co dla nas jest absolutnym standardem już od kilku lat, dla klienta pozostaje zupełną nowością i mowa tutaj właśnie o CMSIE.

Dlaczego tak wiele firm decyduje się na Strony Internetowe CMS?

W większości przypadków z jakimi się spotykamy, posiadanie strony na Cmsie wiąże się z  faktem iż właściciel witryny ma problem aby wyegzekwować zmiany na stronie od poprzedniego wykonawcy lub technologia strony uniemożliwia jakiekolwiek dokonanie zmian.

W dodatku firma często aktualizuje ofertę lub publikuje nowe aktualności, które chce przekazać docelowemu klientowi i nie ma innego wyjścia jak zainwestować w system zarządzania treścią na stronie.

Co daje CMS na stronie www?

 • możliwość samodzielnej edycji niezbędnych treści
 • brak konieczności uzależniania się od wykonawcy strony w celu wprowadzenia zmian na witrynie
 • płynność w aktualizowaniu oferty, dodawaniu nowych produktów
 • możliwość przydzielania dostępów innym użytkownikom i nadawanie im uprawnień

Powyższe zalety to tylko niektóre, powodujące przejście klientów na systemy CMS i fakt dlaczego CMSY są tak popularyzowane.

Pomimo wszelkich zalet przemawiających za stronami CMS istnieją nadal scenariusze, w których stosowanie CMSa bywa niekoniecznie uzasadnione.

Nieuzasadnione używanie CMS – jakie to scenariusze?

 • strona www z założenia nie będzie aktualizowana, natomiast musi być maksymalnie lekka i błyskawicznie się otwierać – wówczas stosowanie systemu CMS, który zajmuje jakby nie było dodatkowe miejsce na serwerze i w mniejszym bądź większym stopniu wpływa na szybkość otwierania witryny jest niezasadne
 • multi site – jest to strategia często wykorzystywana w pozycjonowani stron oparta o budowę statycznych, niezmiennych treściowo stron internetowych podobnych do siebie koncepcyjnie. Ze względu na dużą ilość stron i prognozowaną w efekcie dużą ich objętość na serwerze – dociążanie każdej z nich dodatkowo CMS-em traci sens.
 • budżet – firmy z dużym ograniczeniem budżetowym wybierają strony statyczne korzystając z możliwości doprogramowania CMSA w późniejszym terminie.
 • Pozycjonowanie – jeśli firmie nie zależy na dynamicznym pozycjonowaniu witryny i rozwijaniu treści na stronie pod wyszukiwarki, CMS będzie opcjonalnym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Podsumowując, stosowanie systemu CMS jest dzisiaj uzasadnionym standardem w projektowaniu serwisów i stron internetowych, jakkolwiek użytkownicy nadal często sięgają po uproszczone, statyczne technologie webowe.

Wybór technologii CMS bądź statycznej w dużej mierze jest uzależniony od celów długoterminowych i zasadności stosowania rozwiązania tylko tam gdzie będzie ono niezbędne.

Specjalista ds. Marketingu
E-marketing to moja pasja. Codziennie doskonalę swoje umiejętności łącząc pracę z moimi zainteresowaniami. Z chęcią i zaangażowaniem zgłębiam wiedzę na temat stron www, e-commerce oraz marketingu internetowego, którą potem dzielę się publikując wpisy oraz artykuły. W wolnych chwilach lubię odwiedzać nowe miejsca, podróżować oraz uprawiać jogging.