Zakładanie Stron Www – Zrób Sam Lub Zleć

Zanim przejdziesz do lektury, zobacz jak działamy
Przejdź na stronę

Czas czytania: 4 minuty

Spis treści

 1. Zakładanie stron www
 2. Na co możesz liczyć próbując założyć stronę internetową samodzielnie?
 3. Czego nie możesz oczekiwać wykonując stronę internetową samodzielnie?
 4. Na co możesz liczyć zlecając profesjonalnej firmie zakładanie strony www?
 5. Na co nie powinieneś liczyć zlecając profesjonalnej firmie wykonanie strony www
 6. Należy też pamiętać, że dużą rolę odgrywa branża

Zakładanie stron www

Czyli jak i czy robić stronę www samemu bez wiedzy webmasterskiej?

Czy zrobienie strony internetowej samodzielnie bez żadnego wykształcenia informatycznego czy doświadczenia jest możliwe? 

Nasza odpowiedź na to pytanie brzmi tak.zakładanie stron www

Wg nas nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia w ramach konkretnych rozwiązań technologicznych.

Będąc z wykształcenia i doświadczenia księgowym, możesz stać się murarzem i jakimiś metodami budować dom, tym samym sposobem jako laik w web designie możesz budować strony www. Jakkolwiek kwestią newralgiczną zawsze pozostanie w takim przypadku jakość twojej pracy oraz jej efekt końcowy.

Na pytanie:

„jak zbudować stronę internetową samodzielnie?”

nasza odpowiedź brzmi, tanio lub za darmo ale niekoniecznie efektownie.

Lub drożej, zlecając to firmie ale za to profesjonalnie.

Wiele zwłaszcza startujących firm stara się ciąć koszty na czym tylko może. Często są to właśnie elementy związane z Internetem tj. zakładanie stron www, reklama itp. Zapominają jednak o tym, ze właśnie solidna prezentacja firmy w Internecie może być konkretnym zapłonem do rozwoju biznesu jeśli czasami nie kluczowym.

Dlatego należy rozważyć długoterminowe uzasadnienie ekonomiczne rozwiązań darmowych vs płatnych.

Na co możesz liczyć próbując założyć stronę internetową samodzielnie?

Na:

 • diametralne zredukowanie kosztów
 • dostępność darmowych kreatorów stron www (o ich plusach i minusach napiszemy poniżej)
 • satysfakcję (fajnie zrobić coś samemu jak to coś jeszcze działa)
 • uznanie najbliższych znajomych:)
 • dużą ilość dostępnych materiałów zarówno darmowych jak i komercyjnych do nauki projektowania stron www (jeśli masz czas się uczyć, jednocześnie prowadząc biznes:)

Czego nie możesz oczekiwać wykonując stronę internetową samodzielnie biorąc pod uwagę, że jesteś laikiem w kodowaniu i designie:

 • kompleksowości darmowych narzędzi -darmowe kreatory mają ograniczenia technologiczne, pozwalające wykonać stronę wg co najwyżej kilku zamkniętych schematów. Może okazać się, że funkcjonalność, której bardzo potrzebujesz nie jest po prostu obsługiwana. W efekcie zakładanie strony www staje się utrudnione
 • jakości – zwykle w firmach interaktywnych nad stronami pracuje min. 2 specjalistów tj. grafik i webmaster, przy rozbudowanych portalach dochodzi jeszcze 3ci programista. Jako, że sam robisz stronę ciężko będzie ci jako laikowi profesjonalnie pokryć te 2 lub 3 aspekty tj. grafikę, programowanie, webmasterkę.
 • bezinteresowności – korzystając z darmowych kreatorów stron www przeznaczonych dla laików, musisz być przygotowany, że nie ma nic za darmo, dosłownie. Musi być jakiś kompromis wobec dostawcy takiej usługi. Zwykle są to reklamy pakowane gdzie się da na twoją stronę, czy konieczność korzystania z domeny dostawcy, co powoduje że nie masz pełnej kontroli nad zasobami swojej strony czy pełnych praw własności.
 • oszczędności czasu – czas to pieniądz, wiele firm wykonując samodzielnie stronę a następnie analizując atrakcyjność stron konkurencji, które zleciły realizacje firmom webmasterskim, prędzej czy później także zleca stronę profesjonalnej firmie (a można było od razu:)
 • taniego wsparcia jak coś nie pójdzie – wielu wykonawców czy firm nie podejmuje się modyfikacji serwisów www wykonanych na darmowych kreatorach czy w małym budżecie z prostej przyczyny, nieopłacalność takiej usługi dla wykonawcy a czasami brak możliwości technologicznej ze względu na ograniczenia kreatora w jakim strona powstała. Kończy się to często totalnym przeprogramowaniem strony lub wykonywaniem jej od nowa.

Na co możesz liczyć zlecając profesjonalnej firmie zakładanie strony www

 • profesjonalne podejście – badanie potrzeb, dopasowanie odpowiednich materiałów i zbudowanie koncepcji strony www
 • darmowe konsultacje przed i powdrożeniowe – w trakcie projektowania czy korzystania ze strony www może pojawić się wiele pytań technicznych. Na te, na które odpowiedzi nie znajdziesz sam, specjaliści odpowiedzą, zdejmując ci problem z głowy
 • projekt graficzny – nie ukrywajmy, zmysł graficzny w web designie to nie jest coś co się posiada niezwłocznie, to cecha, którą się nabywa dzięki obserwacji trendów, obyciu z realizacjami, umiejętnością dobrania w subtelny i efektowny sposób odpowiednich materiałów. Obycie graficzne wiąże się też często z wykonaniem kilkudziesięciu realizacji, które rzutują na konkretny styl graficzny.
 • oszczędność czasu – czy masz czas na uczenie się webdesignu, który zajmuje lata doświadczenia oraz czy możesz sobie pozwolić na walczenie po drodze z problemami technicznymi oraz szukanie rozwiązań w sytuacji, kiedy firma webmasterska ma gotowe rozwiązania od ręki a twój biznes stoi?
 • kompleksowość – od projektowania po wdrożenie na serwer oraz testowanie. U firmy kupujesz sobie spokój, nie musisz się martwić, że coś nie zadziała.
 • wsparcie techniczne – a co jeśli firma się rozrusza i będziesz chciał rozwinąć swoją stronę www o zaawansowane funkcjonalności i to szybko bo klienci czekają? Fajnie wtedy mieć kontakt do zaufanej firmy aby to sprawnie wdrożyła. Prawda?;)
 • więcej klientów – lepszy, efektowniejszy design przekłada się na więcej klientów w myśl: „klient kupuje także oczami”.
 • umowę – każda rzetelna firma da ci umowę i gwarancję na swoją pracę, która zabezpieczy twoje interesy.

Na co nie powinieneś liczyć zlecając profesjonalnej firmie wykonanie strony www

 • niska cena – dobre firmy, wykonujące zaawansowane projekty niestety cenią się. Tanie firmy wykonają projekt w budżecie jakkolwiek nie będą się „pocić” nad jego jakością. Tyle ile płacisz tyle dostajesz. Zwykle firmy mają konkretny algorytm cenowy zamykający pewne funkcjonalności w przedziałach cenowych. Oczekujesz fajnych rozwiązań, wówczas musisz liczyć się z fajnymi kosztami, które jakkolwiek powinny przełożyć się na fajne efekty. Jak z samochodem, chcesz lepszą markę i lepszy silnik, trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni. Po prostu życie:)
 • brak zobowiązań – podejmując współpracę z firmą będziesz musiał dostosować się do umowy (tak – uczciwe firmy podpisują umowy z klientami). Następnie na mocy umowy będziesz zobowiązany dostarczyć niezbędnych informacji oraz swoich oczekiwań wykonawcy.
 • dożywotnia gwarancja – nie oszukujmy się, wraz z postępującymi technologiami serwisy www wymagają opieki i odświeżenia np. wyglądu co kilka lat. To idzie w parze z budżetem klienta.  Żadna firma, ceniąca swój czas raczej nie zgodzi się świadczyć aktualizacji dożywotnio, pogwarancyjnie.

Reasumując, samodzielnie możesz ocenić swój poziom wiedzy, dostępność konkretnych narzędzi. Następnie przełożenie na czas efektów jakie możesz uzyskać sam a jakie za pośrednictwem firmy webmasterskiej.

Należy też pamiętać, że dużą rolę odgrywa branża

Są firmy, które ze względu na swoją branżę oraz grupę docelową nie potrzebują „mega profesjonalnej” strony www. W wielu takich przypadkach strona wykonana samodzielnie bez fajerwerków w zupełności wystarczy aby ułatwić klientowi kontakt z firmą. W innym przypadku profesjonalny design odgrywa kluczową rolę.

Aby to zobrazować można zadać pytanie, czy dobry lokalny hydraulik potrzebuje strony na poziomie dużej firmy ubezpieczeniowej.

Finalnie przeanalizuje zarówno czas, jak również budżet, własną branżę, konkurencję, oraz klientów docelowych. To pozwoli podjąć decyzję: ROBIĘ SAM TYM CO MAM, czy ZLECAM.

Na co dzień zarządzający w agencji interaktywnej od projektów i gaszenia pożarów. W dodatku certyfikowany trener biznesu oraz coach koaktywny, któremu zdarza się "przekołczować" kogoś od czasu do czasu, tudzież przeszkolić z tego i owego:) Po godzinach głowa rodziny, pasjonat fitness, kolarstwa, mtb i aktywnych wypadów z rodziną.
Vlog