Budowa i Zakładanie Strony Www

Zanim przejdziesz do lektury, zobacz jak działamy
Przejdź na stronę

Czas czytania: 3 minuty

Spis treści

 1. Budowa strony www – co to jest?
 2. Zbudowanie strony internetowej
 3. Adres www dla strony internetowej
 4. Optymalizacja SEO
 5. Podsumowując

Budowa strony www – co to jest?

Budowa strony www jest zbiorem procedur, zmierzających do powstania strony internetowej, zawierającej kluczowe informacje na temat Twojej firmy, oferty, umieszczone w konkretnym miejscu w sieci (na serwerze i pod konkretnym adresem url) .  Zakładanie strony www możesz przeprowadzić na wiele sposobów mniej lub bardziej efektownie w zależności od technologii jaką podejmie wykonawca.

Jakkolwiek zbudowanie czy inaczej mówiąc zakładanie strony internetowej wiąże się z kilkoma zwykle stałymi procedurami.budowa strony www

Zbudowanie strony internetowej

 • technologia – w dobie dzisiejszych technologii CMS jest raczej standardem, umożliwiającym łatwe i intuicyjne zarządzanie stroną internetową.  Jakkolwiek są wykonawcy, którzy nadal wykonują strony w technologii html bez CMS, co ma uzasadnienie budżetowe i jest stosowane przy stronach, niewymagających częstej aktualizacji. Minusem jakkolwiek jest uzależnienie od wykonawcy, ponieważ wprowadzenie zmian na stronie jeśli taka konieczność jednak zajdzie, wiąże się z korzystaniem z pomocy wykonawcy. Technologia Cms umożliwia osobie bez doświadczenia w kodowaniu stron zarządzaniu jej treściami zaraz po założeniu oraz uruchomieniu przez wykonawcę strony.
 • design – Jeśli chodzi o wygląd i design strony internetowej, tutaj tez należy zadbać o wygląd strony, z naszego doświadczenia, warto zakładać stronę u wykonawcy który ma grafika w zespole i unikać gotowych motywów, szablonów, które często mają powtarzalny wygląd i bywają nieaktualizowane pod względem bezpieczeństwa. Warto projektować stronę, jej wygląd i elementy z uwzględnieniem klienta docelowego, do którego kierujemy ofertę. Budowa strony internetowej nie polega bowiem na robieniu strony, która ma nam się wyłącznie podobać ale, przede wszystkim aby jej wygląd przemawiał do odwiedzającego i był dostosowany do branży.

 

Adres www dla strony internetowej

Zakładanie strony internetowej wymaga też odpowiedniego „gruntu” pod nią, który będzie stabilny jak również „imienia” którym Twoja strona będzie nazywana. Tym gruntem przy budowie strony www i imieniem jest odpowiednio domena i serwer (tudzież inaczej zwany hosting)

 • domena – bez niej jakakolwiek dalsza budowa strony internetowej nie ma uzasadnienia. Każda strona, pełniąca funkcje marketingowe powinna dysponować własnym adresem internetowym, z którym można ją zidentyfikować. Oczywiście są wyjątki, gdzie strona internetowa nie posiada własnego adresu www, a wynajmowany u darmowych dostawców. Jakkolwiek rozwiązanie takie jest uzasadnione wyłącznie, jeśli strona nie ma charakteru komercyjnego i jest np stroną hobbystyczną. Bowiem nie chciałbyś zapewne aby klienci widzieli rozmaite reklamy na twojej stronie firmowej, charakterystyczne dla darmowych hostingów. Stąd domenę rejestruje się u wybranego dostawcy po czym przypisuje do serwera o którym mowa w kolejnym punkcie
 • serwer – możesz wykupić u tego samego dostawcy gdzie domena,  bądź innego, jest to praktycznie kluczowy element odpowiednio działającej strony. Na serwerze wgrywamy pliki strony, tworzymy ustawienia kont pocztowych, miejsca na dysku. Odpowiednio ustawiony i dobrej jakości serwer zapewni płynne otwieranie strony internetowej i bezawaryjność. Słaby serwer spowoduje, że potencjalny klient wyjdzie zniechęcony ze strony zanim ta zdąży się otworzyć. Domenę integruje się z serwerem za pośrednictwem adresów DNS, dzięki czemu strona połączona z serwerem i domeną wyświetla się.

Optymalizacja SEO

Rozpatrujemy ją jako jeden z istotniejszych, końcowych etapów budowania strony www.  Celem tego etapu jest doprowadzenie strony www do takiego stanu aby była „lubiana” przez wyszukiwarkę oraz dobrze się w niej pozycjonowała. Optymalizacji dokonujemy m.im. poprzez wprowadzenie na stronie odpowiednich słów kluczowych, otagowanie zdjęć, stworzenie odpowiednich meta-opisów, dbanie o rozwój merytoryczny treści strony internetowej w późniejszym etapie. Po zoptymalizowaniu strony, stosujemy tzw. „link baiting” w celu pozyskania wartościowych linków do niej co pozytywnie wpływa na rankingi strony internetowej w wyszukiwarkach.

Podsumowując

W budowie stron www przestrzega się zwykle konkretnych procedur postępowania, wymienionych powyżej. Natomiast sposób oraz efektywność ich egzekwowania rzutuje tak naprawdę na jakość założonej strony internetowej, która przełoży się na zyski bądź nie.

Rzetelna budowa strony www angażuje wiele kompetencji, są to:

 • projektowanie graficzne (można z niego zrezygnować, jakkolwiek strony wykonane bez koncepcji i projektu zwykle prezentują się gorzej)
 • programowanie
 • optymalizacja SEO
 • zarządzanie serwerem (ustawienia, wgranie, administracja)

To od klienta zależy czy poszukuje kompleksowej obsługi u jednej firmy, która świadczy powyższe kompetencje, czy zamierza poszczególne etapy zlecać różnym wykonawcom osobno.

Na co dzień zarządzający w agencji interaktywnej od projektów i gaszenia pożarów. W dodatku certyfikowany trener biznesu oraz coach koaktywny, któremu zdarza się "przekołczować" kogoś od czasu do czasu, tudzież przeszkolić z tego i owego:) Po godzinach głowa rodziny, pasjonat fitness, kolarstwa, mtb i aktywnych wypadów z rodziną.
Vlog