Czas czytania: 2 minuty
Spis treści
E-handel
Formą e-handlu o rosnącej popularności jest tzw. sprzedaż pasywna poprzez Dropshipping. Z tej formy sprzedaży korzysta coraz więcej właścicieli sklepów dzięki wygodzie jaką oferuje.
DROPSHIPPING
Czym jest?
Jest rodzajem sprzedawania, którego celem jest całkowite odciążenie sprzedawcy w kwestii wysyłek oraz przekierowanie obowiązku dostawy bezpośrednio na producenta.
Co to daje sprzedającemu?
- może zająć się tylko i wyłącznie marketingiem sklepu internetowego
- nie musi martwić się kwestiami przesyłek
- nie musi posiadać zapasów magazynowych ani powierzchni do składowania produktów
- przygotowywanie, pakowanie produktów oraz dostawa leży po stronie producenta
Na czym polega wdrożenie Dropshippingu?
- na zgraniu systemu e-commerce producenta ze sklepem sprzedawcy
- zaprogramowaniu automatycznego przekazywania zamówień ze sklepu do producenta aby ten mógł zająć się wysyłką
- wdrożeniu automatycznego pobierania stanów magazynowych od producenta do sklepu sprzedawcy
Wdrażając Dropshipping do sklepów, bierzemy pod uwagę przede wszystkim oprogramowanie platformy producenta, pod którą następnie dobieramy skrypt, ewentualnie tworzymy dedykowane i zgodnie systemowo rozwiązanie do sklepu sprzedawcy współpracującego.
O ile wdrożenie bywa pracochłonne i wymaga często współpracy 3ech stron tj: producent-sprzedawca-firma wdrożeniowa, o tyle wygoda korzystania z platformy dropshippingowej zaoszczędzi mnóstwo czasu i pieniędzy potrzebnych na zaplecze magazynowe co ma miejsce w tradycyjnych sklepach.
Wybierając producenta do współpracy w Dropshippingu trzeba brać pod uwagę nie tylko produkt oraz atrakcyjność oferty czy wysokość potencjalnej marży ale także wygodę współpracy oraz możliwości technologiczne we wdrożeniu forwardowania wysyłek. Tutaj często wszystko zależy od producenta, który narzuca na jakich zasadach i systemie może odbywać się dropshipping.
Niektórzy producenci posiadają rozbudowane działy informacyjne na swoich stronach www na temat platform sklepowych zgodnych z ich systemem sprzedaży co znacznie ułatwia wdrożenie i współpracę.
Jakkolwiek jest też druga grupa, nieposiadająca wdrożeń dropshippingowych i współpraca opiera się na modelu dropshippingu ale bez automatyzacji tj. ktoś kupuje u sprzedawcy a ten musi ręcznie złożyć zamówienie na te same produkty oraz ilość u producenta.
Taka „manualna” forma podwójnego zamawiania niestety często decyduje, że sprzedawcy jednak wybierają do współpracy producentów „bardziej zautomatyzowanych”, którzy oferują sklepy z dropshippingiem.