Bezpieczeństwo WordPressa

Zanim przejdziesz do lektury, zobacz jak działamy
Przejdź na stronę

Czas czytania: 2 minuty

Spis treści

  1. Bezpieczeństwo stron na WordPress
  2. Co wpływa na bezpieczeństwo stron na WordPress?
  3. Jak zabezpieczyć WordPress
  4. Podsumowanie

Bezpieczeństwo stron na WordPress

Na rynku interaktywnym utarło się przekonanie,bezpieczenstwo wordpress że otwarte systemy CMS jak np. WordPress nie są bezpiecznie, ze względu na swoją popularność wśród webmasterów.

Jako agencja interaktywna specjalizująca się w WordPressie ale również w dedykowanych rozwiązaniach, możemy obalić ten mit stwierdzeniem, że nawet najbezpieczniejszy z teorii system na świecie w rękach niekompetentnego administratora może stać się otwartą bramą z zaproszeniem do spamu i ataków hakerskich.

Nie inaczej jest i w WordPressie. Krótko mówiąc to nie jest kwestia bezpieczeństwa WordPressa a bardziej bezpieczeństwa rąk w jakie się dostaje.

Doświadczona firma, pracująca od lat na WordPressie bez problemu zabezpieczy system w taki sposób iż będzie praktycznie „nie do złamania” przez spamboty czy hakerów.

Z drugiej strony jeśli realizacja strony na WordPress trafi w niepowołane ręce może to doprowadzić do nieszczęścia i stworzenia kolebki spamu zamiast profesjonalnej strony.

Co wpływa na bezpieczeństwo stron na WordPress?

  • użyte materiały np szablony, oprogramowanie, poziom ich bezpieczeństwa i aktualizacji
  • wiedza i doświadczenie projektanta, programisty, jeśli używa skryptów i kodu, narażającego witrynę na otwarte ataki to mamy problem
  • sposób generowania dostępu do zaplecza strony i plików
  • i finalnie w znacznej mierze serwer, poziom jego zabezpieczeń

 

Jak zabezpieczyć WordPress

Analogicznie odnosząc się do powyższych elementów bezpieczeństwa poniżej przykładowe sposoby zabezpieczenia stron i projektów na WordPress

  • używanie dedykowanych i sprawdzonych rozwiązań w kwestiach szablonów, wtyczek  i dbanie o aktualizacje  – strona wykonana np na dedykowanym i lekkim szablonie autorskim z użyciem licencjonowanych wtyczek będzie mniej narażona na ataki niż strona niskobudżetowa, zrobiona na darmowych szablonach i nielegalnych wtyczkach, nieaktualizowanych pod względem bezpieczeństwa
  • sposób realizacji strony też ma bardzo ważne znaczenie – im więcej czystego kodu oraz mniejsza ilość wtyczek użytych na stronie, tym mniejsza podatność i mniej furtek na ewentualne ataki na stronę, zwłaszcza kiedy wtyczki od dłuższego czasu nie są aktualizowane.
  • WordPress posiada co najmniej kilka zabezpieczeń, które skutecznie niwelują próby nieautoryzowanego dostania się na stronę. Są to: anti bruteforce attack – blokujące próby kilkukrotnego nieprawidłowego logowania, IP Blocker, blokujący możliwość logowania z konkretnych adresów IP, czy zmiana adresów logowania na nietypowe i wymuszanie ustalania trudnych haseł alfanumerycznych.
  • stosowanie sprawdzonych serwerów – jest to jeden z najważniejszych czynników, ponieważ często nawet średnio zabezpieczona strona będzie „dobezpieczona” przez serwer, który pokryje resztę aspektów bezpieczeństwa. A tymi są blokady adresów IP nieautoryzowanych, DKIM – ochrona przeciwko zmianie newralgicznych plików systemowych, autoryzacja logowania na serwer oraz ochrona plików FTP

 

Podsumowanie

Powyższe to tylko ogólne, najczęściej spotykane metody i elementy zabezpieczeń WordPress, każdy z punktów można by rozwinąć do poziomu oddzielnej lektury.

Nie mniej to wiedza i doświadczenie developera WordPress świadczy o bezpieczeństwie strony a nie sam system, tudzież zabobony opowiadane na jego temat.

Dlatego doświadczony wykonawca posiadający wiedzę w kodowaniu, mechanice WordPressa i rozszerzeń oraz znajomość serwerów to gwarancja bezpiecznej i funkcjonalnej strony na WordPressie.

Na co dzień zarządzający w agencji interaktywnej od projektów i gaszenia pożarów. W dodatku certyfikowany trener biznesu oraz coach koaktywny, któremu zdarza się "przekołczować" kogoś od czasu do czasu, tudzież przeszkolić z tego i owego:) Po godzinach głowa rodziny, pasjonat fitness, kolarstwa, mtb i aktywnych wypadów z rodziną.
Vlog