Prowadzenie strony internetowej

Zanim przejdziesz do lektury, zobacz jak działamy
Przejdź na stronę

Czas czytania: 2 minuty

Spis treści

 1. Prowadzenie strony internetowej – co to znaczy?
 2. Jak wygląda prowadzenie strony internetowej
 3. Kiedy zlecić prowadzenie strony internetowej
 4. Jakie mogą być problemy w prowadzeniu strony internetowej
 5. Prowadzenie strony www – podsumowanie

Prowadzenie strony internetowej – co to znaczy?

Często w branży interaktywnej spotykamy się z pojęciem: „prowadzenie strony www”.

O ile strona internetowa nie ma kółek i kierownicy, stąd trudno to pojęcie traktować dosłownie o tyle właściwym zamysłem tego stwierdzenia jest opieka, administracja stroną.

Otóż prowadzenie strony internetowej jest usługą coraz częściej poszukiwaną przez firmy, które nie chcą poświęcać czasu na dbanie oraz rozwijanie swoich stron, serwisów w dobie innych obowiązków.

Jest to logiczne podejście w myśl prowadzenia biznesu, w którym strona internetowa jest częścią składową, którą można powierzyć komuś innemu.

Jak wygląda prowadzenie strony internetowej

Prowadzenie strony internetowej może obejmować pewne rutynowe czynności jak również działania rozwojowo administracyjne, do najczęstszych należą:prowadzenie strony internetowej

 • dodawanie wpisów, treści, grafik
 • dbanie o bezpieczeństwo, aktualizacja oprogramowania
 • reagowanie na sprawy techniczne
 • wprowadzanie modyfikacji w wyglądzie szablonu strony
 • doprogramowanie nowych funkcjonalności

Kiedy zlecić prowadzenie strony internetowej:

 • w sytuacji kiedy strona wymaga systematycznych aktualizacji treści, firma nie ma czasu się tym zajmować
 • kiedy firma nie zatrudnia osoby dedykowanej do prowadzenia firmowej strony
 • w przypadku braku wiedzy technicznej oraz przeszkolenia do prowadzenia strony www
 • w razie konieczności zaktualizowania strony do zmieniających się trendów

Jakie mogą być problemy w prowadzeniu strony internetowej

O ile samo prowadzenie strony brzmi z definicji prosto i klarownie, o tyle niekiedy podjęcie prowadzenia nie zawsze jest uzasadnione i możliwe.

Możemy tutaj bowiem napotkać dwa scenariusze:

 1. Pożądany  –  Firma zleca wykonanie strony www od podstaw wykonawcy a następnie prowadzenie. Nie od dzisiaj wiadomo, że łatwiej prowadzi się coś co samemu się tworzyło i co zna się od podszewki pod względem technicznym i funkcjonalnym. Tak samo jest ze stronami www, dalsze prowadzenie strony internetowej przez jej wykonawcę na pewno będzie przebiegać sprawniej i efektywniej aniżeli miałby się tego podjąć ktoś inny.
 2. Ryzykowny – Firma zleca prowadzenie strony internetowej osobie, firmie, która tej strony nie tworzyła. Dzieje się tak w sytuacji kiedy wykonawca odmówił lub zrezygnował z zarządzania stroną. Dla zleceniobiorcy taka sytuacja może być alarmująca, ponieważ nie każdą stronę da się skutecznie administrować. To tak jakby przeskakiwać z jednego pojazdu, którym jeździmy od lat do innego, nieznanego i sprawnie nim kierować. Tak samo jest ze stronami. Wystarczy iż poprzednik wykonał ją w niewłaściwej technologii lub w sposób znacznie wydłużający czas administracji przy wprowadzaniu nawet podstawowych treści i wówczas prowadzenie takiej strony finansowo i czasowo nie ma sensu. Dlatego w takim scenariuszu często klientowi sugerowane jest wykonanie technologicznie strony od podstaw poprawnie w celu zaoszczędzenia budżetu na dalsze utrudnione prace administracyjne na obecnej wersji.

Prowadzenie strony www – podsumowanie

Podsumowując, prowadzenie, administracja, zarządzanie stroną internetową jest do podjęcia w niemalże każdym scenariuszu, poza  sytuacjami gdzie ze względu na sposób realizacji strony czy przestarzałą technologie jest to skrajnie nieopłacalne dla obu stron.  Warunkiem udanego procesu jest przede wszystkim wiedza techniczna i umiejętności wdrożeniowe zleceniobiorcy. Stąd warto zlecać prowadzenie strony specjalistom w zakresie tworzenia i administracji projektów www a najlepiej agencjom, które posiadają zespoły specjalistów. Zlecając prowadzenie strony internetowej agencji interaktywnej można liczyć na wsparcie w wielu obszarach. Obszary te mogą obejmować sferę programistyczną, wizualną, marketingową czyli kompetencje, do których często trzeba poszukiwać oddzielnych wykonawców.

Na co dzień zarządzający w agencji interaktywnej od projektów i gaszenia pożarów. W dodatku certyfikowany trener biznesu oraz coach koaktywny, któremu zdarza się "przekołczować" kogoś od czasu do czasu, tudzież przeszkolić z tego i owego:) Po godzinach głowa rodziny, pasjonat fitness, kolarstwa, mtb i aktywnych wypadów z rodziną.
Vlog